Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Více


Poradna Chytré náramky

Jak vybrat chytrý náramek?

 
Osobní trenér, který bude vždy po ruce
 
Nedostatek pohybu se týká podstatné části populace. Pokud do této skupiny spadáte, chytrý náramek může posloužit jako dobrý impuls ke změně. V každém případě díky němu navíc získáte o své aktivitě přehled.
 
 
 
 
Chytré náramky jsou nenápadná zařízení, která snímají vaše pohyby a pak vám řeknou, kolik jste ušli kroků, spálili kalorií nebo třeba naspali hodin. Propracovanější modely pak rozlišují více aktivit, mohou monitorovat srdeční tep nebo třeba maximální objem využitého kyslíku. Sesbíraná data náramek odesílá do aplikace v chytrém telefonu, kde si je můžete prohlédnout a zjistit, na čem můžete zapracovat.
V obchodech naleznete široký výběr od jednoduchých typů, které sledují základní aktivity a přeposílají notifikace z telefonu, po složité s plnou voděodolností a měřičem tepu, s nimiž zaznamenáte každý váš sportovní výkon.
 
 
Hlavní funkcí chytrých náramků je sledování vaší denní aktivity a případně vás i motivovat k delší chůzi, běhu nebo prostému vyběhnutí schodů. Pracují se základními údaji, které jim zadáte, tedy především výškou a hmotností, a některé z nich umí také v reálném čase měřit srdeční tep. Jednodušší modely se soustředí především na spánek a počet kroků, u těch pokročilejších jsou zaznamenávány a rozlišovány veškeré aktivity, jako třeba chůze do schodů, běh či cvičení ve fitcentru. Z nasbíraných údajů poté náramek spočítá množství spálených kalorií, nachozené vzdálenosti a vytvoří přehledy, které si můžete prohlížet v aplikaci na vašem smartphonu, v některých případech pak i na počítači ve webovém rozhraní.
 
 
 

5 rad, podle čeho vybírat

 

1) Kompatibilita s telefonem a uživatelské rozhraní

Většina chytrých náramků je kompatibilní se systémy Android a iOS. Liší se ale podporované verze, u Androidu je to většinou 4.3 nebo 4.4 a novější, v případě iOS pak verze 7.0, někdy i 8.0. V praxi to znamená, že s telefonem mladším čtyř let budete mít problémy jen výjimečně, přesto je na místě si kompatibilitu raději důkladně ověřit. S Windows Phone pracuje výrazně menší část náramků, v portfoliích značek Xiaomi, Fitbit či Garmin však kompatibilní produkty naleznete. Smartphone také musí podporovat Bluetooth 4.0, ale i zde platí, že to už je několik let standardem. 
 
 
 

2) Výdrž baterie a možnost její výměny

Průměrná výdrž baterie chytrých náramků se pohybuje mezi jedním až dvěma týdny. Záleží především na tom, jestli mají displej nebo pouze LED diody a jak jsou používány – například větší množství vibračních notifikací dokáže ukrojit i několik dní. Většina zařízení má zabudovaný akumulátor, který se dobíjí pomocí kabelu a vyměnit ho může pouze servis. Setkat se ale můžete i s náramky, které mají klasickou vyměnitelnou „hodinkovou“ baterii. 
 
Tip: Kromě dat uvedených výrobcem si především u levnějších náramků raději zkuste dohledat i zkušenosti uživatelů, realita se totiž často může lišit. 
 
 

3) Funkce, výbava a příslušenství

Volbu ideálního náramku z velké části určuje, jak jej hodláte využívat. V případě, že vás zajímají hlavně notifikace a počítání kroků, bude vám stačit některý z levnějších modelů, který využívá k zaznamenávání pohybu akcelerometr. Naopak chcete-li přesné zaznamenávání běžecké trasy, poohlédněte se raději po dražším kousku se zabudovanou GPS. Chcete-li častěji měřit fyzickou zátěž, určitě se zaměřte také na senzor srdečního tepu.
 
Dražší modely umožňují propojení s dalším chytrým zařízením, 
například hrudním pásem, levnější zase využívají optické měření pomocí laseru. To je sice výrazně pohodlnější, výsledky jsou ale spíše orientační. Většina chytrých náramků také slouží jako budík, který díky vibracím nebudí nikoho jiného než vás.
 
 
Dbejte také na to, jestli k vašemu vybranému náramku je k dostání i nějaké příslušenství. Vhod může přijít například ochranné krycí sklíčko na displej.
 
 

4) Odolnost

Jediným citlivým místem náramků bývá displej. Většinou je kryt odolným sklíčkem, které zamezí menším škrábancům, tvrdý pád na zem by ale nemuselo přežít. Ty nejdražší modely mají sklo safírové. Pokud ale vybíráte v nižší cenové hladině a očekáváte, že by displej mohl často přicházet do nebezpečných situací, určitě si k němu pořiďte ochrannou fólii. Důležitým kritériem je také odolnost proti vodě. 
 
 
 

5) Displej

Na obrazovce náramků se standardně zobrazují kromě času a případných upozornění především dosud zaznamenané údaje, tedy například počet kroků a aktuální tep. 
Běžnější jsou zařízení s malými OLED displeji o úhlopříčce mezi 0,6 –1 palcem, což si můžete představit jako průměr některé z českých mincí. Ty jsou k akumulátoru velmi šetrné, a představují tak ideální kompromis mezi funkčností a výdrží. Na trhu narazíte i na náramky s barevnými displeji, které už mohou zobrazovat podrobnější údaje o upozorněních a umožnit i základní ovládání telefonu, zde se ale bez nabíječky většinou neobejdete déle než dva dny. Kvůli větší úhlopříčce je také displej náchylnější k poškození.
 
Tip: Existují i náramky, jež displejem nedisponují a oceníte je především tehdy, nosíte-li klasické hodinky a náramek chcete co nejvíce schovat. Odměnou vám také bude delší výdrž baterie.
 
 

6) Design, materiál a ergonomie

Vzhled náramků je obvykle velmi prostý, výrobci ale často nabízejí výrazná barevná provedení, která z něj mohou udělat i výraznou součást outfitu. Levnější modely mají náramek standardně pryžový, silikonový či plastový. Někteří výrobci nabízejí možnost řemínky měnit a u oblíbených produktů si pak můžete vybrat takřka libovolný materiál i barevné provedení. Je důležité si náramek před koupí vyzkoušet a zjistit, jestli na ruce působí příjemně. Jeho přítomnost byste vlastně neměli vůbec vnímat.
 
Tip: Pokud máte na některý z materiálů alergii, určitě si prověřte, z čeho je řemínek náramku vyroben. U plastu existují i varianty vhodné pro alergiky, případně jsou řemínky v některých případech vyměnitelné.
 
 
 

Jaká je adekvátní cena? 

Cenově se chytré náramky pohybují zhruba od několika stovek korun až k částkám atakujícím hranici 6 000 Kč. Záleží především na množství funkcí – jestli chcete komplexně monitorovat veškeré své aktivity, nebo vám naopak stačí jen „trochu chytřejší ukazatel času“. Zlatá střední cesta se nachází v cenách kolem tří tisíc, za které najdete velmi vybavené kousky s kvalitními aplikacemi. Pro vskutku nenáročného uživatele, požadujícího jen přehled o čase a krocích, bohatě stačí i levné základní modely.
 
 
 

Závěr? Vybírejte podle funkcí

Základem úspěchu je určit si, jaké funkce jsou pro vás klíčové. Chcete-li především přehled o svém pohybu, zjistěte si například v recenzích, jak přesné údaje náramek dokáže poskytnout, a určitě sáhněte po modelu s možností měřit tep. Pokud vám jde především o upozornění, zjistěte, jestli náramek umí zobrazit i podrobnější informace (například jméno odesílatele zprávy). Důležité také je, zdali umí posílat upozornění i z jiných než výchozích aplikací, tedy například z WhatsAppu místo základního klienta pro SMS. A jestliže vám záleží na celkovém přehledu o vaší aktivitě, určitě zjistěte, jaká data náramek dokáže zaznamenat a jak je zobrazuje v aplikaci. Pokud máte před koupí možnost, určitě si náramek nechte předvést a vyzkoušejte si, jak vám sedne. Koneckonců si vybíráte parťáka na 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.
 
Porovnat chytré náramky