Jak vybrat chytrý náramek?

Chytrý náramek je takový osobní trenér, který bude vždy po ruce. Sleduje vaši denní aktivitu a měří sportovní výkony, kromě toho zobrazí notifikace z připojeného chytrého telefonu a dovolí vám některého jeho funkce na dálku ovládat. Jak si z široké nabídky vybrat ten správný chytrý náramek?

Chytré náramky

Podstatná část populace trpí nedostatkem pohybu. Pokud do této skupiny spadáte, chytrý náramek může posloužit jako dobrý impuls ke změně životního stylu. V každém případě díky němu získáte o své aktivitě přehled.

Chytré náramky, nazývané také jako fitness náramky nebo krokoměry, jsou nenápadná zařízení, která snímají vaše pohyby a řeknou vám, kolik jste ušli kroků, spálili kalorií nebo třeba naspali hodin. Propracovanější modely pak rozlišují více aktivit, mohou monitorovat srdeční tep nebo třeba maximální objem využitého kyslíku. Nasbíraná data chytrý náramek odesílá do aplikace v chytrém telefonu, kde si je můžete prohlédnout a zjistit, na čem můžete zapracovat.

V obchodech naleznete široký výběr od jednoduchých typů, které sledují základní aktivity a přeposílají notifikace z telefonu, po složité s plnou voděodolností a měřičem tepu, s nimiž zaznamenáte každý váš sportovní výkon.

Zobrazit více
  • Chytré hodinky jsou vlastně prodlouženou rukou chytrého telefonu. Mají většinou barevný dotykový displej, na kterém si můžete přečíst zprávy, zobrazit upomínky nebo třeba přepnout hudbu. Standardně disponují alespoň krokoměrem, některé umí i pokročilejší fitness funkce, jako třeba monitorování srdeční aktivity a saturace kyslíkem. Mezi dalšími funkcemi najdete například buzení, ovládání hlasovými příkazy, zabudovanou GPS nebo NFC pro bezkontaktní platby.

  • Sporttester vzhledem připomíná klasické hodinky, má ale funkce zaměřené na monitorování několika desítek sportovních aktivit. Umožní sledovat například rychlost, vzdálenost, spálené kalorie či srdeční aktivitu, měřit čas a z údajů vytvářet komplexní přehledy. Dražší modely jsou vybaveny GPS, díky níž lze zaznamenávat například i běžecké trasy. Pro měření tepu je k některým modelům možné zakoupit také hrudní pás, který jednoduše po připnutí připojíte ke sporttesteru, a ten tak získá o srdeční aktivitě přesnější informace.

  • Chytré náramky mívají velmi jednoduchý design a hmotnost se pohybuje v nízkých desítkách gramů. Jsou tedy lehčí než většina šperků, které běžně nosíte a na ruce je prakticky nezaznamenáte. Základní funkcí bývá měření kroků a počítání toho, jakou jste ušli vzdálenost a kolik tím spálili kalorií. Většinou jsou propojitelné s chytrým telefonem, kde můžete sesbíraná data procházet a do náramku si nechat posílat notifikace. Pokud tedy budete mít telefon v dosahu, vibrující náramek vás například upozorní na příchozí hovor. Chytrý náramek může také zaznamenávat spánek, dražší modely dokážou měřit srdeční tep a měřit i jiné aktivity než jen chůzi.

Hlavní funkcí chytrých náramků je sledování vaší denní aktivity a případně vás i motivovat k delší chůzi, běhu nebo prostému vyběhnutí schodů. Pracují při tom se základními údaji, které jim zadáte, tedy především s věkem, výškou a hmotností. Některé z nich umí také v reálném čase měřit srdeční tep. Jednodušší modely se soustředí především na spánek a počet kroků, u těch pokročilejších jsou zaznamenávány a rozlišovány veškeré aktivity, jako třeba chůze do schodů, běh či cvičení ve fitcentru. Z nasbíraných údajů poté chytrý náramek spočítá množství spálených kalorií, nachozené vzdálenosti a vytvoří přehledy, které si můžete prohlížet v aplikaci na vašem smartphonu, v některých případech pak i na počítači ve webovém rozhraní.

Chytré náramky

Podle čeho vybírat chytrý náramek?

Kompatibilita s telefonem a uživatelské rozhraní

Většina chytrých náramků je kompatibilní se systémy Android a iOS. Liší se ale podporované verze, u Androidu je to většinou 4.3 nebo 4.4 a novější, v případě iOS pak verze 7.0, někdy i 8.0. V praxi to znamená, že s telefonem mladším čtyř let budete mít problémy jen výjimečně, přesto je na místě si kompatibilitu raději důkladně ověřit. S Windows Phone pracuje výrazně menší část náramků, v portfoliích značek Xiaomi, Fitbit či Garmin však kompatibilní produkty naleznete. Smartphone také musí podporovat Bluetooth 4.0, ale i zde platí, že to už je několik let standardem.

Zobrazit více

Zjistěte si také, jakou aplikaci výrobce k zařízení dodává a jak je uživateli hodnocena. To můžete jednoduše zjistit tak, že si v obchodě s aplikacemi (Google Play, App Store) projdete recenze. Nezapomeňte také prozkoumat, jestli vám v aplikaci nechybí nějaká pro vás důležitá funkce. Tou může být například podpora upozornění pro vaši oblíbenou chatovací aplikaci. Někteří výrobci mají kromě aplikace pro smartphony i webové rozhraní, k němuž můžete přistoupit přes počítač. Především u dražších modelů je často možné propojit fitness náramek s dalšími službami. Může jít o populární sportovní aplikace jako Strava nebo třeba aplikace zaměřené na hubnutí jako Noom či kalorické tabulky.

Výdrž baterie a možnost její výměny

Průměrná výdrž baterie chytrých náramků se pohybuje mezi jedním až dvěma týdny. Záleží především na tom, jestli mají displej nebo indikační pouze LED diody, ale také jak jsou používány – například větší množství vibračních notifikací dokáže ukrojit i několik dní. Většina zařízení má zabudovaný akumulátor, který se dobíjí pomocí kabelu a vyměnit ho může pouze servis. Setkat se ale můžete i s náramky, které mají klasickou vyměnitelnou „hodinkovou“ baterii.

Kromě dat uvedených výrobcem si především u levnějších fitness náramků raději zkuste dohledat i zkušenosti uživatelů, realita se totiž často může lišit. 

Design, materiál a ergonomie

Vzhled náramků je obvykle velmi prostý, výrobci ale často nabízejí výrazná barevná provedení, která z něj mohou udělat i výraznou součást outfitu. Levnější modely mají řemínek standardně pryžový, silikonový či plastový. Někteří výrobci nabízejí možnost řemínky měnit a u oblíbených produktů si pak můžete vybrat takřka libovolný materiál i barevné provedení.

Pokud máte na některý z materiálů alergii, určitě si prověřte, z čeho je řemínek náramku vyroben. U plastu existují i varianty vhodné pro alergiky, případně jsou řemínky v některých případech vyměnitelné.

Odolnost

Jediným citlivým místem chytrých náramků bývá displej. Většinou je ukryt pod odolným sklíčkem, které zamezí menším škrábancům, tvrdý pád na zem by ale nemuselo vydržet. Ty nejdražší modely mají sklo safírové. Pokud ale vybíráte v nižší cenové hladině a očekáváte, že by displej mohl často přicházet do nebezpečných situací, určitě si k němu pořiďte ochrannou fólii.

Důležitým kritériem je také odolnost náramku proti vodě. Pokud s náramkem chcete plavat, potřebujete certifikaci IP68, která zaručuje, že do zařízení nevnikne žádná voda ani prach. Nezapomeňte ale zkontrolovat, jestli náramek má i speciální režim pro plavání.

Většina chytrých náramků má certifikaci IP67, která se k plavání nehodí, ale náramek přežije ponoření do hloubky jednoho metru až na třicet minut. Pokud si jen nechcete sundávat náramek cestou do sprchy a krýt jej za deště, dostatečná je i IP64, garantující ochranu proti stříkající vodě.

Chytré náramky

Displej

Na obrazovce fitness náramků se standardně zobrazují kromě času a případných upozornění především dosud zaznamenané údaje, tedy například počet kroků a aktuální tep. 

Běžnější jsou zařízení s malými OLED displeji o úhlopříčce mezi 0,6 – 1 palcem, což si můžete představit jako průměr některé z českých mincí. Ty jsou k akumulátoru velmi šetrné, a představují tak ideální kompromis mezi funkčností a výdrží. Na trhu narazíte i na chtyré náramky s barevnými displeji, které už mohou zobrazovat podrobnější údaje o upozorněních a umožnit i základní ovládání telefonu, zde se ale bez nabíječky většinou neobejdete déle než dva dny. Kvůli větší úhlopříčce je také displej náchylnější k poškození.

Existují i chytré náramky, jež displejem nedisponují vůbec a oceníte je především tehdy, nosíte-li klasické hodinky a náramek chcete co nejvíce schovat. Odměnou vám také bude delší výdrž baterie.

Funkce, výbava, příslušenství

Volbu ideálního náramku z velké části určuje, jak jej hodláte využívat. V případě, že vás zajímají hlavně notifikace a počítání kroků, bude vám stačit některý z levnějších modelů, který využívá k zaznamenávání pohybu akcelerometr. Naopak chcete-li přesné zaznamenávání běžecké trasy, poohlédněte se raději po dražším kousku se zabudovanou GPS. Chcete-li častěji měřit fyzickou zátěž, určitě se zaměřte také na senzor srdečního tepu.

Dražší modely umožňují propojení s dalším chytrým zařízením, například hrudním pásem, levnější zase využívají optické měření pomocí laseru. To je sice výrazně pohodlnější, výsledky jsou ale spíše orientační. Většina chytrých náramků také slouží jako budík, který díky vibracím nebudí nikoho jiného než vás.

Zobrazit více

Pokročilejší funkcí je chytré buzení, jež rozpozná, kdy jste v lehké fázi spánku, a vzbudí vás právě v tu dobu. Kromě tepu je dobrým ukazatelem zátěže také sledování maximálního objemu využitého kyslíku, to ale najdete jen u několika dražších modelů. Většina chytrých náramků také slouží jako budík, který díky vibracím nebudí nikoho jiného než vás. 

Dbejte také na to, jestli k vašemu vybranému náramku je k dostání i nějaké příslušenství. Vhod může přijít například ochranné krycí sklíčko na displej.

Cena

Cenově se chytré náramky pohybují zhruba od několika stovek korun až k částkám atakujícím hranici 4 000 Kč. Záleží především na množství funkcí – jestli chcete komplexně monitorovat veškeré své aktivity, nebo vám naopak stačí jen „trochu chytřejší ukazatel času“. Zlatá střední cesta se nachází v cenách kolem tisíce korun, za které najdete velmi vybavené kousky s kvalitními aplikacemi. Pro vskutku nenáročného uživatele, požadujícího jen přehled o čase a krocích, bohatě stačí i levné základní modely.

Závěr? Vybírejte podle funkcí

Základem úspěchu je určit si, jaké funkce jsou pro vás klíčové. Chcete-li především přehled o svém pohybu, zjistěte si například v recenzích, jak přesné údaje chytrý náramek dokáže poskytnout, a určitě sáhněte po modelu s možností měřit tep. Pokud vám jde především o upozornění, zjistěte, jestli náramek umí zobrazit i podrobnější informace (například jméno odesílatele zprávy).

Důležité také je, zdali umí posílat upozornění i z jiných než výchozích aplikací, tedy například z WhatsAppu místo základního klienta pro SMS. A jestliže vám záleží na celkovém přehledu o vaší aktivitě, určitě zjistěte, jaká data náramek dokáže zaznamenat a jak je zobrazuje v aplikaci.


Další užitečné články

Nejlepší aplikace na fitness a cvičení Porovnání nejlepších smartwatch Srovnání nejlepších fitness hodinek Jak rychle zhubnout Recenze Xiaomi Smart Band 7